Tagad
Apskati jaunumus un kolekciju vai uzzini vairāk par Zuzeum ēku.
Akadēmiski
Izvēlne

Mākslas centru Zuzeum 2017. gadā dibinājuši kolekcionāri un mākslas patroni Dina un Jānis Zuzāni.

Kolekcionāriem pieder lielākā privātā Latvijas mākslas kolekcija pasaulē.

Vairāk nekā 5000 vienību plašā kolekcija aptver Latvijas glezniecību, grafiku, tēlniecību, lietišķo mākslu, foto un video darbus laika periodā no 19. gadsimta beigām līdz mūsdienām. Kolekciju papildina arī ārvalstu mākslinieku darbi, īpaši krievu nonkomformisms un socārts.

Zuzeum kodolu veidos Zuzānu kolekcija un kolekcijas šībrīža mājvieta, Mūkusalas Mākslas salons, – jau citā veidolā un ar citu nosaukumu. Zuzeum piedāvās mainīgās izstādes, pastāvīgās mākslas ekspozīcijas, lekcijas un koncertus, teātra un kino izrādes, pasākumus skulptūru dārzā, kā arī mākslas programmas jauniešiem un bērniem.

Zuzeum misija ir iepazīstināt ar Latvijas mākslu pēc iespējas plašāku vietējo un starptautisko publiku un sekmēt ārvalstu mākslinieku izstādes Rīgā, kļūt par starptautiskas nozīmes mākslas institūciju un iezīmēt Rīgu Eiropas mākslas notikumu kartē.

Mākslas centra vēsturiskās ēkas rekonstrukcija uzticēta starptautiski atzītajam Zaigas Gailes arhitektu birojam. Birojs par savas darbības mērķi ir licis vēsturisku celtņu vai ansambļu atjaunošanas un pārbūves procesā saglabāt tiem raksturīgo savdabīgo tēlu, vienlaikus pielāgojot šodienas iemītnieka funkcijām.

Jānis un Dina Zuzāni regulāri atbalsta mākslas procesus Latvijā, vietējās mākslas reprezentāciju ārvalstīs un mākslas izdevējdarbību. 2007. gadā sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju nodibināta “Purvīša balva” — lielākais apbalvojums Latvijas mākslā. Kopš 2015. gada Jānis Zuzāns ir muzeja Tate Modern Krievijas un Austrumeiropas mākslas komitejas biedrs.

  • Zuzeum piedāvās :
  • mākslas izstādes
  • lekcijas
  • koncertus
  • teātra un kino izrādes
  • pasākumus skulptūru dārzā
  • notikumus jauniešiem un bērniem

Kamēr rekonstrukcijas projekts vēl ir izstrādē, Zuzeum jau notiek — vēsturiskajā ēkā norisinās dažādi mākslas un kultūras pasākumi. Turpina pilnveidoties arī Zuzānu kolekcija.

Kā viss sākās

90. gadu beigas

Ar Induļa Zariņa darbu “Mākslinieka darbnīcā (Akts)” tiek likts pamats Zuzānu kolekcijai.

2008. gada janvārī

2008. gada janvārī

Jānis Zuzāns sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju nodibina “Purvīša balvu” — lielāko apbalvojumu Latvijas mākslā.

2010. gada augustā

2010. gada augustā

Zuzānu kolekcijai tiek atrastas pirmās pastāvīgās telpas Mūkusalas ielā 42 – Mūkusalas Mākslas salons.

Privātai mākslas iestādei nav jāatspoguļo Latvijas mākslas vēstures gaita, tādēļ̧ kuratori var atļauties būt subjektīvi, vienlaikus rūpējoties par kolekcijas zinātnisko izpēti.

 

2010. gada augustā

2010. gada augustā

Darbu sāk mākslas un kultūras portāls Arterritory.com. Vieni no īpašniekiem un lielākajiem atbalstītājiem – Dina un Jānis Zuzāni.

Portāls regulāri izdod žurnālu “Arterritory sarunas ar kolekcionāriem” latviešu un angļu valodā, kurā publicē sarunas par mākslu ar vadošajiem pasaules mākslas kolekcionāriem.

2016. gada augustā

2016. gada augustā

Zuzānu ģimene iegādājas vēsturisko Korķa fabriku ar mērķi veidot starptautiskas nozīmes privātu mākslas centru.

Zuzeum ēkas rekonstrukciju uztic Zaigas Gailes birojam.

Zuzeum kodolu veidos Zuzānu kolekcija un kolekcijas šībrīža mājvieta, Mūkusalas Mākslas salons, – jau citā veidolā un ar citu nosaukumu.

2017. gada jūlijā

2017. gada jūlijā

Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā atklāj līdz šim apjomīgāko Zuzānu kolekcijas izstādi “TOP no top”. Pirmoreiz apskatāms arī topošā mākslas centra Zuzeum makets.

2017. gada oktobrī

2017. gada oktobrī

Zuzeum jau notiek. Vēsturiskajā ēkā atklāj pirmo izstādi – Izraēlas laikmetīgās mākslas izstādi “Sapņi un drāmas”.

 

2018. gada martā

2018. gada martā

Pēc Zuzeum dārza paplašināšanas Satekles ielas virzienā mākslas centra ansamblis izveidojas par pabeigtu kvartālu divu automaģistrāļu krustojumā.

2018. gada aprīlī

2018. gada aprīlī

Darbu sāk jauniešu programma Zuzeum 101.

Pirmais programmas kurss ar nosaukumu “Kā uzrakstīt gleznu” norit sadarbībā ar bilingvālā grāmatžurnāla Benji Knewman redakciju.

Kursa ietvaros jaunieši iepazīst Zuzānu kolekciju, apmeklē aktuālās izstādes, vērtē to saturu un iekārtojumu, tiekas ar kuratoriem un izstāžu dizaineriem un kopā ar Benji Knewman redakciju izmēģina roku paši sava drukāta žurnāla veidošanā.

2018. gada jūnijā

2018. gada jūnijā

Mākslas centrs Zuzeum kļūst par vienu no Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles norises vietām.

Biennāle norisinās pirmo reizi no 2. jūnija līdz 28. oktobrim un tajā piedalās vairāk nekā 100 mākslinieki no Latvijas un ārvalstīm.

2018. gada oktobrī

2018. gada oktobrī

Zuzeum ēka vēl pārtaps, bet Zuzeum : The Ear jau notiek. 

Zuzeum : The Ear ir veikals-kinovieta ar jumta terasi, kā arī jauniešu programmas Zuzeum 101 tikšanās punkts.

Sadarbībā ar grāmatžurnālu Benji Knewman un kino projektu Spektrs, šeit notiek kinovakari un citas aktivitātes plašai publikai, kas pastāvīgi un lielākā mērogā varēs noritēt pēc mākslas centra Zuzeum rekonstrukcijas.  

2018. gada aprīlī

2018. gada aprīlī

Klajā nāk ES RAUDU MUZEJOS, Zuzeum 101 radīts kabatas formāta izdevums par mākslu visās tās izpausmēs. 

Zuzeum 101 ir topošā mākslas centra Zuzeum jauniešu programma. Pirmais kurss ar nosaukumu “Kā uzrakstīt gleznu” aizsākās 2018. gada aprīlī un noritēja sadarbībā ar bilingvālā grāmatžurnāla Benji Knewman redakciju.

Zuzeum 101 otrais kurss sāk darbu 2019. gada maijā.

90. gadu beigas
2008. gada janvārī
2010. gada augustā
2010. gada augustā
2016. gada augustā
2017. gada jūlijā
2017. gada oktobrī
2018. gada martā
2018. gada aprīlī
2018. gada jūnijā
2018. gada oktobrī
2018. gada aprīlī