🎤 2024. gada 26. septembrī plkst. 17.30, laikā, kad mākslas centra Zuzeum izstāžu zālēs norisinās starptautiski atzītās mākslinieces Donnas Huankas visaptverošā, liela mēroga institucionālā personālizstāde Baltijā “UTOPISKĀS ŠŪNAS”, aicinām uz sarunu “Ārpus robežām: Baltijas mākslas ceļojums” Zuzeum Viesistabā.
📅 Ceturtdiena, 26. septembris plkst. 17.30–18.30
🎟️ Ieeja bez maksas ar iepriekšēju reģistrāciju. Vietu skaits ierobežots.
🗣️ Saruna notiks angļu valodā.
Sarunā piedalīsies trīs Baltijas mākslinieki – Anna Škodenko (Igaunija), Andris Eglītis (Latvija) un Gabriele Adomaitīte (Gabrielė Adomaitytė, Lietuva), savukārt to vadīs galerijas Temnikova & Kasela dibinātāja Olga Temņikova (Igaunija).
2022. gadā mākslas centrā Zuzeum notika Olgas Temņikovas kūrētā izstāde “Izaug? Pieaug? Mūsdienu mākslas kolekcionēšana Baltijā”, kurā bija apskatāmi dažādu Baltijas mākslinieku darbi, un galvenā uzmanība tika pievērsta privātās kolekcionēšanas dažādajiem aspektiem. Divus gadus vēlāk Olga atgriežas Zuzeum uz sarunu ar trīs māksliniekiem, kuru radošie rokraksti ir savstarpēji atšķrīgi, tomēr ir kāds vienojošs elements. Visi trīs dzimuši Baltijā, taču katram kāds no viņu radošās dzīves etapiem ir bijis saistīts ar starptautisko mākslas vidi – studijas, rezidences vai pastāvīgs darbs ārzemēs.
Kas ir lielākie izaicinājumi, ar kuriem saskaras mākslinieki no nelielām nācijām? Cik liela nozīme ir kultūrvēsturiskajam kontekstam viņu radošajā darbībā? Kā un vai Baltijas mākslinieki un radošās institūcijas var apvienot spēkus, lai nestu šī reģiona vārdu pasaulē?
Uz šiem un vēl daudziem citiem jautājumiem meklēsim atbildes sarunā, kā arī ieklausīsimies katra mākslinieka individuālajās profesionālās dzīves aktualitātēs, dalīsimies ar pārdomām par laikmetīgās mākslas šī brīža procesiem un arī kopīgi iezīmētu iespējamos nākotnes attīstības scenārijus.
Dalībnieki
Olga Temņikova ir vienas no ievērojamākajām privātajām mākslas galerijām Baltijā – galerijas Temnikova & Kasela – līdzdibinātāja. Viņa ir mākslas kolekcionāre un vairāku prestižu apbalvojumu laureāte, tostarp saņēmusi Baltās Zvaigznes ordeni un Igaunijas Kultūras fonda gada balvu. Galeriju izveidota 2010. gadā kopā ar igauņu uzņēmēju un filantropu Indreku Kaselu (Indrek Kasela), un tā pārstāv gan atzītus, gan jaunus māksliniekus no Igaunijas, Latvijas un Somijas, īpaši koncentrējoties uz laikmetīgo konceptuālo mākslu ar spēcīgu sociālo vēstījumu.
Vairāk nekā desmit gadu laikā Temnikova & Kasela ir kļuvusi par nozīmīgu spēlētāju gan Baltijas, gan starptautiskajā mākslas vidē, rīkojot izstādes Tallinā un regulāri piedaloties prestižās mākslas mesēs, piemēram, Art Basel un Frieze. Galerija cieši sadarbojas ar māksliniekiem, kuru darbi ir pārstāvēti tādās pasaulē ievērojamās institūcijās kā MoMA, TATE un Pompidū centrs. Tā turpina nostiprināt savu ietekmi, piedaloties starptautiskajās mākslas mesēs, tādējādi kļūstot par vienu no ietekmīgākajām galerijām Baltijā un Skandināvijā.
Anna Škodenko (dz. 1986) ir multidisciplināra māksliniece, kuras daiļradi raksturo gan liriska, gan analītiska pieeja izvēlētajam medijam un vizuālajam tēlam. Viņas darbu formāts ir cieši saistīts ar konceptuālo ietvaru, ko ko viņa veido ar tekstu palīdzību, un ko nosaka konkrēta vieta, konteksts un tēma. Škodenko savos darbos bieži attiecas pret materiāliem un medijiem kā līdzdarbojošiem tēliem, kuriem ir savas unikālas balsis un vēlmes. Šāda pieeja ļauj viņai mainīt darba metodes un māksliniecisko rokrakstu katrā savā darbā.
Škodenko absolvējusi Igaunijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļu (2009), kā arī Čelsijas Mākslas koledžā Lielbritānijā un Laikmetīgās mākslas institūtā Maskavā. 2017. gadā ieguvusi maģistra grādu Glāzgovas Mākslas skolā. Māksliniece ir saņēmusi vairākus nozīmīgus apbalvojumus, tostarp Eduarda Vīralta balvu (Eduard Wiiralt Prize, 2016) un Kēlera balvas Grand Prix (Köler prize, 2018). 2019. gadā Škodenko piedalījās rezidencē Laikmetīgās mākslas centrā WIELS Briselē.
Gabrielė Adomaitytė (dz. 1994) ir lietuviešu māksliniece, kas šobrīd dzīvo Briselē un Amsterdamā. Viņa 2017. gadā ieguva glezniecības un tēlniecības bakalaura grādu Viļņas Mākslas akadēmijā un pēc tam no 2017. līdz 2019. gadam bija rezidējošā māksliniece De Ateliers Amsterdamā. Savā praksē viņa pēta glezniecisko attēlojumu caur digitalizācijas prizmu, izstrādājot inovatīvas informācijas arhivēšanas sistēmas.
Viņas nesenākās izstādes notikušas Medūza Viļņā (2023), Gratin and C L E A R I N G Ņujorkā (2023), Kunsthalle Kohta Helsinkos (2023), T293 Romā (2022), Zuzeum Rīgā (2021), Annet Gelink Gallery Amsterdamā (2020), De Ateliers Amsterdamā (2019), Vartai Gallery Viļņā (2019) un Laikmetīgās mākslas centrā Viļņā (2018).
Mākslinieces unikālais tradicionālās glezniecības un digitālo arhivēšanas metožu apvienojums iezīmē mākslinieci kā savdabīgu balsi laikmetīgajā mākslā.
Andris Eglītis (dz. 1981) dzīvo un strādā Rīgā un “Savvaļā”. Kopš 2008. gada mākslinieks sarīkojis vairāk nekā 20 personālizstādes un piedalījies vairāk nekā 30 nozīmīgās grupu izstādēs Latvijā, Beļģijā, Lietuvā, ASV, Indijā, Vācijā un citur. Par ciklu “Zemesdarbi” 2013. gadā saņēmis Purvīša balvu, 2015. gadā pārstāvējis Latviju 56. Venēcijas mākslas biennālē ar darbu “Paduse” (Armpit) kopā ar Katrīnu Neiburgu.
Andris Eglītis veidojis scenogrāfijas teātra izrādēm un operām, veicis pasūtījuma gleznojumus Latvijas Valsts prezidenta pils Svētku zāles griestiem (2020) un Latvijas Nacionālās operas un baleta skatuves dzelzs priekškaram (2023). 2020. gadā savas darbnīcas teritorijā Drustu pagastā kopā ar domubiedru grupu dibinājis brīvdabas mākslas telpu “Savvaļa” un ir viens no tās vadītājiem.
*Apmeklējot pasākumu, jūs piekrītat foto un video uzņemšanai un izmantošanai publicitātes vajadzībām. Jums ir tiesības iebilst pret sevis vai sava bērna fotografēšanu vai filmēšanu, paziņojot par to fotografēšanas un filmēšanas laikā.