04.06. – 20.11.2022.
Izstāde “Izaug? Pieaug? Mūsdienu mākslas kolekcionēšana Baltijā” mākslas centrā Zuzeum iepazīstina ar dinamiskām laikmetīgās mākslas kolekcijām, akcentējot arī privātās kolekcionēšanas sociālos aspektus. Projekta mērķis ir radīt satikšanās iespēju kolekcionāriem Igaunijā, Latvijā un Lietuvā, kā arī pilnveidot publisko un starptautisko piekļuvi mākslai privātajās kolekcijās un augošajai mākslas infrastruktūrai Baltijas valstīs.
Mazas privātas kolekcijas šodien ir kļuvušas par fondiem, muzejiem, mākslas centriem un zināšanu ieguves vietām. No privātas kaislības 20. gadsimta 90. gados mākslas kolekcionēšana ir izaugusi par neatkarīgu infrastruktūru, kas ik dienas gādā par tūkstošiem Baltijas reģiona mākslas darbu saglabāšanu, aprakstīšanu, restaurāciju, pētīšanu, eksponēšanu un deponēšanu kā vietējos, tā ārvalstu mākslas muzejos un galerijās. Izstāde pievērš uzmanību kolekciju starptautiskajai dinamikai un to apjoma un institucionālās izaugsmes ambīcijām. Tā uzdod arī jautājumu: kāda ir mākslas kolekcionēšanas nākotne?
Mākslas darbus un kolekcijas izstādei izraudzījās Tallinā dzīvojošā galeriste un mākslas konsultante Olga Temnikova: “Šajā izstādē es gāju vienkāršu ceļu un izvēlējos izcelt kolekcijas un kolekcionārus, neņemot vērā kolekciju lielumus, bet gan to jaudu un potenciālu. Es vēlos savest kopā aizrautīgus cilvēkus. Mēs pārsvarā rādām jaunieguvumus kā aktuālā kolekcionēšanas procesa raksturotājus. Tāpat pievēršam uzmanību pārrobežu patērētājiem un māksliniekiem, kas pārstāvēti vairākās kolekcijās. Būdama galeriste un pieredzējusi Baltijas jūras reģiona mākslas pārstāve, es nemitīgi analizēju vietējās mākslas ainas īpatnības – to pozitīvās un negatīvās puses. Es sapņoju par sociālo kontaktu uzlabošanu, kultūras un mākslas bāzes veidošanu Baltijas lepnumam – kopējai identitātei un sākumpunktam, kas ir kritiski svarīgs pašreizējos ģeopolitiskajos apstākļos.”
Izstādē pārstāvētās kolekcijas: Lewben Art Foundation, MO Museum Collection, Vitols Contemporary mākslas kolekcija, Zuzānu kolekcija, VV Foundation, Collection Kruus, kā arī Borisa Simuleviča, Rīvo Antona, Edgara Aronova un Marijas Avdjuško mākslas kolekcijas.
Olga Temnikova, galerijas Temnikova & Kasela dibinātāja, ir atzīta mākslas profesionāle, kas daudziem Igaunijas māksliniekiem ir palīdzējusi gūt starptautisku ievērību. Viņa tic sakaru veidošanas vērtībai, tīkliem un pieredzes apmaiņai, un ar savu entuziasmu sniedz nemitīgu ieguldījumu Baltijas mākslas potenciāla pilnveidošanā, tai skaitā šajā projektā.
Projektu iniciēja un izstrādāja Ieva Zībārte, arhitekte, autore un kuratore, sadarbībā ar Kai māksliniecisko vadītāju Karinu Lānso, Lewben Art Foundation direktori, un mākslas kuratori Ugni Bužinskaiti, un Lietuvas Ekspatriācijas mākslas fonda izpilddirektori, mākslas kuratori Giedri Marčulaiti. Izstādi Rīgā organizē un finansē mākslas centrs Zuzeum, un tai sekos patstāvīgi veidotas izstādes Viļņā un Tallinā, ko organizē projekta partneri Lewben Art Foundation un Kai Art Center.
Izstādē dažādas laikmetīgās mākslas prakses dažādās pasaules malās pārstāv vairāk nekā 70 mākslinieku: Adam Bomb Squad, Alar Tuul, Alice Kask, Amanda Ziemele, Anastasia Sosunova, Andrius Zakarauskas, Augustas Serapinas, Chaz Guest, Cindy Sherman, Cyberbrokers, Damien Hirst, Diana Remeikytė, Dominykas Sidorovas, Edith Karlson, Eduardo Sarabia, Eike Eplik, Elena Narbutaitė, Elza Sīle, Flo Kasearu, Friedrich Kunath, Gabrielė Adomaitytė, Herkki-Erich Merila, Ian Cheng, Jaan Toomik, Jaanus Samma, Kaido Ole, Katja Novitskova, Kazimieras Brazdžiūnas, Khanyisa Dada, Kris Lemsalu, Krista Mölder, Kristaps Ģelzis, Kristina Õllek un Kert Viiart, Laura Kaminskaitė, Laura Põld, Lesley Vance, Louisa Gagliardi, Marcus Jahmal, Merike Estna, Mickalene Thomas, Mikko Hintz, Mindaugas Lukošaitis, Monika Radžiūnaitė, Mykola Bilous, Nathaniel Mary Quinn, Nik Kosmas, Patricija Jurkšaitytė, Paul Kuimet, Peeter Allik, Peeter Laurits, Pieter Hugo, Raoul Kurvitz, Reinis Lismanis, Robertas Narkus, Robert Nava, Rūtė Merk, Pakui Hardware, Sabīne Vernere, Santa France, Sergey Zarva, Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė, Simon De Mai, Sirja-Liisa Eelma, Soshiro Matsubara, Taisia Korotkova, Teresa Margolles, Thomas Lerooy, Tõnis Saadoja, Ugnius Gelguda, Vadim Fiškin, Vojtěch Kovařík, Vytenis Burokas, XCOPY, Yevhen Petrov, Zuza Golińska, Žilvinas Kempinas.
Izsakām pateicību kolekcionāriem un galeristiem, kuri atvēra durvis uz savu kolekciju krātuvēm privātmājās, muzejos un galerijās, atbalstot mūsu entuziasmu un sniedzot projekta pētniecībai nepieciešamo informāciju.
Izstādes komanda:
Mākslinieciskā vadītāja: Olga Temnikova
Projekta vadītāja: Ieva Zībārte
Partneru pārstāves: Ugnė Bužinskaitė, Agnese Kleina, Karin Laansoo, Giedrė Marčiulaitė
Izstādes arhitekts: Toms Kampars
Grafikas dizainere: Karola Rubene
Finanšu vadītāja: Ilze Baumane
Tehnoloģiju projektu vadītāja: Katrīna Jurkevica
Pētnieks: Antonio Quint Vila
Restauratores: Evita Melbārde, Liene Muceniece, Anastasija Skopenkova
Izstādes uzbūves tehniķi: Andris Konošonoks, Māris Mikāns, Raivis Švarcs
Izstādi organizē un finansē Zuzeum
Projekta partneri: Lewben Art Foundation, Kai Art Center
Tehnoloģiju partneris: Samsung
Mobilo aprakstu tehnoloģiju partneris: LinkArt