Ervīns Vurms, “Kā tas ir” (How It Is)
2025. gada 13. jūnijs – 14. septembris
Mākslas centrs Zuzeum ar lielu prieku piedāvā austriešu tēlnieka Ervīna Vurma pirmo personālizstādi Latvijā. Ervīns Vurms (Erwin Wurm, 1954) atzīts kā viens no pēdējo gadu desmitu ietekmīgākajiem tēlniekiem Eiropā. Izstāde Kā tas ir apkopo dažādos daiļrades periodos tapušus darbus, paverot unikālu ieskatu mākslinieka savdabīgajā stilā, kurā vienkopus savijas figurālisms, filozofija un absurds.
Bruņojies ar moto “viss ir saistīts ar visu”, Ervīns Vurms uzlūko cilvēka ķermeni kā plastisku un nepabeigtu vienojošo posmu starp organisko un cilvēka radīto pasauli, starp patērētājkultūras privilēģijām un prestiža diktētu izšķērdību.
Izstādes nosaukums aizgūts no īru dramaturga, Nobela prēmijas laureāta Semjuela Beketa (Samuel Beckett, 1906–1989) romāna How It Is (1962). 2024. gadā tapusī skulptūra ar tādu pašu nosaukumu, viens no mākslinieka visu laiku sarežģītākajiem darbiem, iekļaujas ciklā “Vienas minūtes skulptūras”, ko Vurms aizsāka 90. gadu beigās. Šis cikls ļauj skatītājiem izspēlēt pašiem savu absurda teātri, veicot dažādus vienkāršus, bezmērķīgus un uzjautrinošus fiziskus uzdevumus, kas saistīti ar noteiktiem rūpīgi izraudzītiem objektiem. Daļu no “Vienas minūtes skulptūrām” papildina virkne attēlu, ko vieno nosaukums “Vienas minūtes fotogrāfijas”; tajās skulptūras skatāmas aktīvā stāvoklī, mijiedarbībā ar cilvēku.
Centrālo vietu izstādē ieņem vairāki nu jau ikoniski darbi. “Resnais kabriolets” (Fat Convertible, 2005) ir slavens Vurma komentārs par auto kultūru: priekšstatu par automašīnu kā cilvēka ķermeņa turpinājumu mākslinieks noved līdz tā loģiskajam atrisinājumam. Skulptūras spoguļspožā virsma darbam piešķir interaktīvu aspektu, padarot par kaut ko līdzīgu atrakciju parka greizo spoguļu zālei.
Izstādē iekļautas arī Vurma “Plakanās skulptūras” (Flat Sculptures), kas drīzāk ir akrila gleznojumi uz audekla, kuros mākslinieks pievēršas grafiti burtveidolam un rakstītā vārda apjomam. Teksts, interjers un akcija sastopas ciklā “Uzbrukumi”(Attacks, 2021–2022), kurā vācu filozofijas dižgaru (Martina Heidegera (Martin Heidegger, 1889–1976), Kārļa Marksa (Karl Heinrich Marx, 1818–1883)) mājokļus saplacina visikdienišķāko pārtikas produktu svars.
Pats jaunākais no izstādē pārstāvētajiem cikliem – “Aizstājēji”(Substitutes, 2024) – turpina Vurma sen aizsākušos interesi par apģērbu kā apjomu, kas satur cilvēka ķermeni, vienlaikus veidojot savam īpašniekam noteiktu nozīmju kopu. No plānām krāsota alumīnija loksnēm darināto “Aizstājēju” monumentālais formāts liek uztvert apģērbus kā patstāvīgus raksturus, kas pilnībā šķirti no valkātāja personības.
Ervīns Vurms dzīvo un strādā Vīnē un Limburgā (Austrija). Viņš divreiz piedalījies Venēcijas biennālē, pārstāvot Austriju 2017. gadā. Viņa darbi bijuši skatāmi mākslinieka personālizstādēs dažādās pasaules malās, tai skaitā Vankūveras Mākslas galerijā Kanādā (2019), Taipejas Tēlotājmākslas muzejā Taivānā (2020), Suvonas Mākslas muzejā Dienvidkorejā (2022), Telavivas Mākslas muzejā (2023), Savanas Mākslas un dizaina koledžā (SCAD) (2023–2024), Jorkšīras Skulptūru parkā Veikfīldā (2023–2024), Albertīnas Modernās mākslas muzejā Vīnē (2024–2025), Towada Mākslas centrā Japānā (2025), Marmorschlössl pilī Bādišlā (2025), kā arī daudzviet citur.

Portrait © Erwin Wurm, Bildrecht Wien, 2025 Photographer: Lottermann und Fuentes